Urząd stanu cywilnego

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Obecnie coraz więcej par decyduje się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jest on dużo tańszy niż ślub kościelny. Jeżeli zależy nam na szybkim zawarci związku małżeńskiego jest dobrą opcją. Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów nie trwa tak długo, jak w przypadku ślubu kościelnego. Jest również dobrą opcją dla osób rozwiedzionych, które nie otrzymały rozwodu kościelnego.

Czy ślub cywilny musi się odbywać w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Ślub cywilny kojarzy się nam głównie z niedużą liczbą gości i zamkniętym pomieszczeniem. Taki ślub można wziąć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli jednak nie odpowiada nam taka opcja możemy zaproponować własne miejsce, w którym chcielibyśmy wziąć ślub. Może być to miejsce w plenerze, jeśli marzymy o specjalnym charakterze uroczystości. Ważne jest aby gwarantowało ono zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Jeżeli nie spełnia ono tych wymagań możemy spotkać się z odmową kierownika USC.

Ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego jest dużo tańszy niż ślub kościelny. Należy zapłacić obowiązkową opłatę 84 złotych na sporządzenie aktu małżeństwa. W przypadku kiedy pragniemy zorganizować uroczystość w innym miejscu, należy dodatkowo zapłacić 1000 złotych. Jeżeli jeden z przyszłych małżonków lub dwoje jest po rozwodzie należy zapłacić jeszcze 22 złote za skrócony opis aktu stanu cywilnego. Dodatkowo para zobowiązuje się do opłacenia kwiatów, dekoracji, fotografa, który będzie wykonywał zdjęcia na ślubie.