Networking – jak robić to dobrze?

Całkiem spore grono osób zdaje się żywić przekonanie, że w biznesie bardzo ważne są znajomości. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie da się zastąpić udanym życiem towarzyskim fachu w ręku, profesjonalizmu ani smykałki do interesów, jednak warto mieć na uwadze, że umiejętność budowania relacji również jest bardzo ważna. Networking to zjawisko, którym zatem wielu będzie się interesować. Jak dobrze się za to zabrać? Poniżej kilka podpowiedzi dla tych, którzy jeszcze nie zaczęli budować swojej siatki kontaktów.

Networking – zacznij budować siatkę kontaktów

Czym jest networking? To przede wszystkim proces budowania relacji biznesowych, który w założeniu ma prowadzić do obustronnych korzyści. Można praktykować to na wiele sposobów. Przede wszystkim warto zapisać się do organizacji networkingowej, która działa w naszym rejonie. Dzięki temu będziemy mogli brać udział w regularnych spotkaniach i zaprezentować swoją firmę szerszemu gronu. Poznamy także osoby, które prowadzą lokalną działalność w pobliżu nas i być może otworzymy sobie możliwość nawiązania współpracy.

Inną opcją poznawania pokrewnych dusz w biznesie są również branżowe konferencje oraz targi. Można poznać tam ludzi z całego kraju i wymieniać się swoimi doświadczeniami z tymi, którzy działają w tym samym sektorze gospodarki. To często także dobra okazja, aby wystąpić w roli prelegenta i zbudować swój autorytet.

Networking – tego unikaj

Są pewne zachowania, które na spotkaniach networkingowych nie będą mile widziane. W złym tonie jest nachalność. Nie powinno się mówić tylko o sobie. Warto wysłuchać drugiej strony i przede wszystkim nie próbować za wszelką cenę sprzedawać swoich produktów lub usług. Networking nie polega jedynie na wymianie wizytówek czy numerów telefonów. Relacje, które budujemy powinny być oparte na szczerości, zaufaniu oraz autentycznym zainteresowaniu działalnością drugiej strony. Więcej wskazówek znaleźć można tutaj https://allebiznes.pl/networking-czyli-jak-zbudowac-siec-kontaktow/. Warto przeczytać i dobrze przygotować się do swoich pierwszych kroków w kierunku networkingu.