Crowdfunding – korzyści dla wspierających i organizatorów zbiórek

Siła tkwi we wspólnocie. To stwierdzenie nie mogłoby być bardziej prawdziwe w kontekście zjawiska jakim jest crowdfunding. Polega ono na tym, że w specjalnych serwisach możliwe jest założenie zbiórek, dzięki którym realizowane są rozmaite projekty, tak artystyczne, jak i biznesowe. W taki sposób udaje się rocznie zrealizować setki przedsięwzięć, które inaczej rozbiłyby się o barierę finansową. Zarówno wspierający, jak i proszący o wsparcie korzystają na tym układzie. W jaki sposób? O tym poniżej.

Crowdfunding – jak zyskują wspierający?

Wydawać by się mogło, że darczyńca zyskuje wyłącznie satysfakcję z pomocy potrzebującym. Jednak w przypadku crowdfundingu, można liczyć na gratyfikację za wsparcie czyichś planów biznesowych. Twórcy przewidują różnego rodzaju nagrody, zależne od rodzaju projektu oraz wpłaconej kwoty. Jeśli realizowana jest np. gra, być może będziemy mogli nazwać swoim imieniem postać. Za drobniejszą pomoc możemy otrzymać np. osobiste podziękowanie. Jednak w przypadku spółek, które zbierają pieniądze na cele biznesowe, często przez crowdfunding możemy zdobyć akcje danej firmy.

Warto także odnotować, że crowdfunding nie wiąże się zwykle z dużym ryzykiem. Serwisy, które się tym zajmują, zazwyczaj nie przekazują zbierającym pieniędzy, dopóki nie zostanie osiągnięta wyznaczona kwota, niezbędna do realizacji celu. Zatem jeżeli finalnie projekt nie dojdzie do skutku, osoby, które wpłaciły, dostaną zwrot pieniędzy.

Crowdfunding – jak zyskują organizatorzy zbiórek?

Crowdfunding jest świetnym rozwiązaniem dla ambitnych i pomysłowych przedsiębiorców, którzy nie posiadają środków na inwestycję we własną firmę, start-up czy kreatywny projekt. Dzięki wspierającym, będą mogli zdobyć środki, a przy tym także od razu zgromadzić wokół swojego projektu, produktu czy wydarzenia zaangażowaną społeczność. Organizacja zbiórki jest też swoistym sprawdzianem dla projektu. Jeśli nie budzi zainteresowania na starcie, być może wymaga dopracowania, zanim utopimy w nim środki. Więcej wskazówek dla zainteresowanych crowdfundingiem tutaj https://allebiznes.pl/crowdfunding-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tym-zjawisku/. Zanim zaczniemy planować swój biznes, warto się z nimi zapoznać.