Zaświadczenie o niekaralności

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności jest częstym wymogiem pracodawcy. Takiego zaświadczenia wymaga się między innymi, kiedy aplikuje się na zawód nauczyciela, pracownika agencji ochrony, policjanta, wychowawcę kolonii, czy przewodnika wycieczki. Dowiedz się jak zdobyć taki dokument.

Gdzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać w dowolnym punkcie Krajowego Rejestru Karnego. Jednak najszybszą i najprostszą opcją jest wyrobienie go przez Internet. Należy zarejestrować się na stronie Krajowego Rejestru Karnego. Do tego potrzebujesz profilu zaufanego, dzięki któremu nikt nie wykorzysta twoich danych osobowych, aby uzyskać zaświadczenie. Następnie złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie. Dzięki temu dokumentowi dostaniesz zaświadczenie o niekaralności.

Dane potrzebne do wypełnienia wniosku

Aby uzyskać zaświadczenie o niekaralności musimy wypełnić wniosek o udzielenie informacji o osobie. W takim wniosku podajemy następujące dane: imię, nazwisko, pesel, miejsce i datę urodzenia, miejsce zamieszkania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, posiadane obywatelstwo. Dodatkowo należy zaznaczyć jaki rodzaj danych pragniemy uzyskać i na końcu złóż swój podpis.

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Koszty związane z uzyskaniem zaświadczenia o niekaralności zarówno o osobie i podmiocie zbiorowym są takie same. Za uzyskanie dokumenty droga elektroniczną płaci się 20 zł, natomiast za wersję papierową 30 zł.